Licówki

Licówki


Uśmiech jak z reklamy? Nawet regularne dbanie o nasze zęby nie zawsze pozwala go osiągnąć, dlatego niejednokrotnie jest on wynikiem założenia licówek. Te specjalne uzupełnienia na zęby wykorzystywane są na przykład w celu zakrycia nieestetycznych przebarwień, korekty kształtu uzębienia lub likwidacji diastemy, potocznie zwanej szparą między zębami.

Licówki są bardzo cienkie – mowa tu o uzupełnieniach o szerokości 0,2-1 mm, przymocowywanych do zębów za pomocą specjalnego kleju. Założenie ich na zęby to zabieg kilkuetapowy, poprzedzony kwalifikacją lekarską. Nie w każdym przypadku stomatolog lub ortodonta będzie go rekomendował. Przeciwwskazaniami są na przykład wady zgryzu, bruksizm, choroby dziąseł, niepoprawna higiena jamy ustnej, a nawet złe nawyki (np. obgryzanie paznokci), które w efekcie mogą doprowadzić do uszkodzenia nakładek.

Przed zabiegiem

Założenie licówek powinno być poprzedzone dokładnym wyleczeniem wszystkich zębów. Należy oczyścić je z osadu i kamienia oraz uporać się ze zmianami próchnicowymi i chorobami dziąseł, jeśli takie występują. Czasem Pacjenci decydują się również na wybielenie zębów, aby móc wybrać na nakładki w jak najjaśniejszym kolorze.

Rodzaj nakładek dobierany jest z wzięciem pod uwagę stanu zębów i dziąseł. Lekarz pomaga też Pacjentowi określić ich odpowiedni kształt. Opcjonalnym krokiem jest szlifowanie, czyli przygotowanie powierzchni zęba na nałożenie licówek poprzez zmniejszenie ich szerokości w punktach stycznych, tak aby efekt końcowy był jak najlepszy. Czasami jednak lekarze nie zalecają wykonywania tego kroku i wybierają nakładki nieco cieńsze od standardowych, które dobrze przykleją się do zęba nawet bez pomocy szlifowania. Decyzja o konieczności przeprowadzania szlifowania zależy od indywidualnego przypadku.

Różne rodzaje

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów licówek, m. in. akrylowe, kompozytowe, ceramiczne i porcelanowe. Materiał, z jakiego zostały wykonane, wpływa na ich trwałość, cenę oraz estetykę uzębienia. Opcje tańsze posłużą nam przez kilka lat, będą też wymagać regularnej kontroli w gabinecie, ale ewentualne uszczerbki w nakładkach można szybko naprawić. Nakładki ceramiczne, porcelanowe i pełnoceramiczne to opcje zdecydowanie droższe, lecz nawet kilka razy trwalsze od wersji kompozytowej. Dają też efekt bardzo naturalnego wyglądu uzębienia.

Nasza placówka na krakowskim Podgórzu posiada w ofercie różne rodzaje licówek.


"Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem"

~ Cyceron

Skontaktuj się z nami