Ortodoncja

Wielu z nas przywiązuje bardzo dużą wagę do estetki naszego uśmiechu. Nic zresztą dziwnego – nazywany jest on przecież często wizytówką człowieka. Wady zgryzu mogą odbijać się jednak nie tylko na naszym poczuciu wartości – zdarza się, że prowadzą też do wad wymowy i rozwoju różnych schorzeń w jamie ustnej. Jeśli wywołują u Ciebie dyskomfort, zalecana jest konsultacja z ortodontą, który specjalizuje się w ich leczeniu. W tym celu często sięga się po takie metody jak założenie aparatu ortodontycznego lub innych nakładek, jak na przykład Spark Aligners.

Co określamy wadami zgryzu?

Ortodoncja to obszar medycyny, który zajmuje się leczeniem przypadków dotyczących m.in.:

  • nieprawidłowego ustawienia dolnego i górnego łuku zębowego,
  • wychylenia (do przodu) lub przechylenia (do tyłu) zębów,
  • braku łączenia się obu łuków zębowych lub przeciwnie – zachodzenia jednego łuku na drugi.

Specjalista z zakresu ortodoncji leczy narządy żucia zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. W przypadku najmłodszych dużą rolę odgrywa profilaktyka – do nieprawidłowości w rozwoju może dochodzić już w pierwszych miesiącach i latach życia w okresie wyrzynania zębów. Mowa wtedy o wadach nabytych. Ich przeciwieństwem są wady wrodzone, powstające już podczas ciąży.

Do czego może prowadzić brak leczenia ortodontycznego?

Istnienie wad zgryzu może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób jamy ustnej, na przykład próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego czy też chorób przyzębia. Niepoprawne ułożenie zębów w łuku może też przyczyniać się do bruksizmu, a do tego utrudniać właściwą higienę jamy ustnej. Ma ponadto związek z wadami wymowy, a czasami wpływa nawet na kształt twarzy. Nie bez znaczenia pozostają też szkody na psychice – wady zgryzu nierzadko są źródłem kompleksów i obniżenia poczucia własnej wartości. Jeśli aż w tak dużym stopniu odbijają się one na jakości życia, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Lekarz może zaproponować założenie aparatu lub innych nakładek korygujących.

Aparat ortodontyczny czy Spark Aligners ?

Ruchomy aparat ortodontyczny zazwyczaj stosowany jest u dzieci. W przypadku młodzieży oraz osób dorosłych wybierany jest zaś aparat stały. Zanim zostanie nałożony, konieczne jest wykonanie higienizacji i uzupełnienie ubytków w zębach, a czasem też ekstrakcja. Wykonywany jest ponadto pantomogram, boczne zdjęcie czaszki, fotografia obecnego stanu zębów, a także gipsowy wycisk, na podstawie którego przygotowany zostanie aparat.

Poza nim istnieją jeszcze inne nakładki na zęby, które może zaproponować ortodonta. Spark Aligners jest jednym z takich wyrobów oraz w przeciwieństwie do aparatu, w jego przypadku niekonieczne jest wykonywanie klasycznego wycisku – zamiast tego przeprowadzany jest skan cyfrowy jamy ustnej. Spark Aligners ma postać przezroczystej nakładki na zęby. Pacjent otrzymuje ich gotowy zestaw, który może samodzielnie wymieniać co 7-14 dni. Wybranie tej metody wiąże się też z rzadszymi wizytami w gabinecie – działanie Spark Aligners można kontrolować za pomocą aplikacji mobilnej. Za jego wyborem przemawia więc wygoda i estetyka.

 

 

Spark aligners

Ten rodzaj nakładek przeznaczony jest dla osób chcących poprawić wygląd uzębienia, a jednocześnie zachować jak najwyższy poziom estetyki podczas noszenia aparatu. Spark aligners wykonywane są zgodnie z indywidualnymi wymaganiami każdego z Pacjentów.

 

Ruchome aparaty na zęby

Przeznaczone głównie dla dzieci, są chętnie wybieranym sposobem na korygowanie małych niedoskonałości w uzębieniu. Ruchome aparaty są też wykorzystywane do utrzymania efektów leczenia ortodontycznego oraz do zapobiegania retencji – również u osób dorosłych.

 

 

Mini implanty

Mają postać bardzo małych śrub, a wykonuje się je z tytanu lub tytanowych stopów, co przekłada się na biokompatybilność z organizmem ludzkim. Ich zadaniem jest zaś wsparcie leczenia wad zgryzu. O tym, czy miniimplanty są dla Ciebie, zdecyduje ortodonta.